2012 m. gruodžio 3 d., pirmadienis

straipsniai apie jėgos aitvarų naudą

http://airpadrekiteboarding.com/blog/health-and-fitness/kitesurfing-burn-calories-and-lose-weight/

http://mexicancaribbeankitesurf.wordpress.com/2012/08/23/10-benefits-of-kitesurfing/

 http://www.kitesurfsurf.com/137/great-health-benefits-in-kite-surfing/

 http://waterandsoul.com/index.php/categories/kite-surfing/item/1-how-to-get-fit-through-kite-surfing



mokomoji medžiaga

Dar prieš kelerius metus šis sportas buvo tituluojamas kaip ypatingai extremalus ir pavojingas, kuris prieinamas tik keletui sportiško sudėjimo žmonių. Tačiau laikui bėgant,  kaitų ( jėgos aitvarų ) gamintojai kiekvienais metais šio sporto aistruolius priverčia patuštinti pinigines su savo naujausiomis idejomis bei įrangos tobulėjimu, kas išties žymiai palengvina tiek patį išmokimo tiek jau tolimesnį procesą. Taigi šiandieną kiekvienas kaituotojas pats asmeniškai pasirenka kokio extramalumo lygį renkasi šiame sporte!  Užsiimančių šiuo sportu žmonių auditorija yra pati plačiausia, nuo vaikų iki jau garbingo amžiaus atstovų. Mūsų komandoje jauniausias kaituotojas yra dešimties metų. O jau dvylikos metų sulaukusį jaunąjį sportininką turime  profesionalių plaukikų ( ang. Riders ) gretose, kuris atlikinėja aukščiausio lygio triukus. Vyriausiasis yra septyniasdešimt dvejų metų vyras, o meteris vyriausia užsikrėtusi šiuo sportu yra arti šešiasdešimties metų. Taigi nors jėgos aitvarų įranga šiandien yra gan saugi ir stipriai patobulėjusi, siūlome nepamiršti, kad tai visgi yra extremalus sportas.. Tad prieš pradedant užsiiminėti šiuo sportu yra privaloma kreiptis į specialistus, kurie užves ant kaitavimo ( jėgos aitvarų ) kelio saugiai, stilingai ir efektyviai. 
  kaip taisyklingai atsistoti ant lentos:

kaip pradėti: 

 

Pradedantiesiems

Jėgos Aitvarai - ekstremalus sportas, vien pirmas žodis daug ką pasako. Seniau pirmieji šio sporto pionieriai mokėsi viską ant savo kailio, bet šiuo metu viską yra įmanoma atlikti žymiai saugiau ir efektyviau.  Naudingienose galite rasti nuorodas į jėgos aitvarų mokyklas, kuriose patyrę instruktoriai Jums išaiškins viską, ką Jūs turite žinoti:
Dabar, keletas dažniausiai užklausiamų klausimų.
 Koks dydis Lietuvoje yra populiariausias?
Lietuvoje populiariausias aitvaro dydis yra 16 kvadratų. Šio aitvaro diapazonas yra nuo 12 mazgų (6m/s) iki 16 mazgų (8m/s) -vandenyje. Aišku, reikia nepamiršti, kad jis keičiasi priklausomai nuo Jūsų svorio.
Visų dydžių diapazonas keičiasi nuo modelio ypatybių bei Jūsų svorio.
Aitvaro dydis m2 Vėjo diapazonas m/s
6 14-18*
8 11-18
10 9-15
12 8-13
16 7-10
18 5-8
20 4-7
24 3-6
*plaukimas su aitvaru virš 18m/s nerekomenduotinas.

Į ką reikia atsižvelgti perkant aitvarą?
Reikėtų atsižvelgti į aitvaro pagaminimo metus, turėkite omenyje, kad kiekvienais metais jie tobulėja, o kartu su jais tobulėja ir saugumo sistemos, kurios turėtų būti svarbus kriterijus kiekvieno pasirinkime. Taip pat reikėtų atsižvelgti į aitvaro, jo lynų (stropų) susidėvėjimą.
  
  
Pirkti naują ar nenaują?
Jūsų pasirinkimas.
  Ar aš galėsiu žiema naudoti tą patį aitvarą, kurį naudoju vasara?
Taip, galėsit. Tik žiema rekomenduojama imti mažesnį aitvarą nei paprastai.
 Ar man užteks vieno aitvaro?
Jei norėsite aktyviai "kaituoti", be išimčių - neužteks. Silpnam vėjui reikia didesnio aitvaro, stipresniam mažesnio.
 Ar galima plaukioti ežeruose?
Galima, jei tik tam yra sąlygos, tinkamos jėgos aitvarams. Taip pat nereikia pamiršti, kad ežeruose pučia kontinentinis vėjas, kuris yra gūsiuotas.
Pabaigai, 9 saugumo taisyklės, kurių privalo laikytis kiekvienas kaiteris.
1. Svarbiausia atsargumo priemonė plaukiant aitvaru - atstumas. Labai svarbu neplaukti arčiau nei per 60 metrų pavėjui esant žmonėms, pastatams ar kitiems kietiems paviršiams. Tas pats galioja ir keliant aitvarą, privalu įsitikinti, jog pavėjui yra pakankamai vietos, kad iškilus problemai turėtum laiko suvaldyti aitvarą. Jei plaukiant nekontroliuojamai pradėjote artėti prie pavojingos vietos, nedelsdami naudokite depower'į, jei to nepakanka - saugumo sistemą.
2. Rinkis tinkamas oro sąlygas. Aitvarų vėjo diapazonas ribotas, todėl būtina pasitikrinti pranašaujamas oro sąlygas, bei stebėti, kaip jos keičiasi. Blogas oras ar per stiprus vėjas neretai tampa nelaimės priežastimi. Todėl būtina nuolatos stebėti aplinką ir vertinti galimus staigius vėjo ar temperatūros pasikeitimus. Pastebėjus artėjančią audrą ar debesų frontą nuleisk aitvarą, atkabink stropas ir pritvirtink jį prie žemės.
3. Norėdamas pradėti buriuoti aitvaru užsirašyk į aitvarų mokyklą. Ten įgyti įgudžiai ir bendras supratimas apie aitvarų sportą padės apsaugoti tavo bei aplinkinių sveikatą. Be to žymiai greičiau progresuosi, nei mokydamasis pats.
4. Periodiškai tikrink savo įrangą. Kiekvieną kartą prieš plaukdamas patikrink ar stropos vienodo ilgio, ar nėra susidevėjųsių vietų, susipinųsių mazgeliu, ar viskas teisingai sujungta. Bet koks remontas turi būti atliekamas prieš aitvaro pakėlimą.
5. Visada būk užsidėjęs šalmą, gelbėjimosi liemenę. Turėk peilį, kurį galėtum greitai ištraukti esant reikalui. Reguliariai patikrink savo greito atsikabinimo sistemą.
6. Įvertink savo galimybes pučiant stipresniam nei 9m/s vėjui. Atsimink, kad tokiame vėjyje tavo klaidos nebūna lengvai atleidžiamos. Aitvaro jėga tokiame vėjyje yra žymiai didesnė.
7. Prašyk tik patyrusio kaiterio, kad tau padėtų pakelti ar nuleisti aitvarą, nes tik jis supranta tavo ženklus ir žino, kaip tai atlikti. Kelk aitvarą kuo arčiau vandens.
8.  Niekada nelaikyk aitvaro virš galvos, stenkis jį laikyti visada žemai, kad išvengtum neplanuoto pakėlimo nuo žemės.
9. Stenkis visiems visada padėti, pats būk budrus. Jei kas nors vyksta ne taip, nelauk - padėk, imkis atitinkamų priemonių. Neleisk niekam daryti nesąmonių. Mes visi norime buriuoti - tai bendras visų mūsų interesas, todėl stenkis, kad buriavietės liktų laisvos ir prieinamos visiems.

kur kaituoti? (Latvija - Nida)

„Nida“ (Latvija)

Vėjas: N, NW, W,SW,S
Info:
Nedaug kas žino, kad 1 km nuo Lietuvos sienos, Latvijoje, yra nedidelė
gyvenvietė tokiu pat pavadinimu kaip ir Lietuvoje - NIDA.
Pasirodo, pirma atsirado šita Nida, paskui vietiniams žvejams nustojo kibti (žuvis tikriausiai), tie bastėsi 100 km į pietus ir įkūrė naują gyvenvietę. Taip atsirado Lietuviška NIDA.


Pliusas - beveik visada stipresnis vėjas nei Šventojoje, Kunigiškėse ir
Monciškėse. Tai įtakota Latvijos geografines padeties ir fakto, kad
vėjas dažnai mėgsta suktis virš Rygos įlankos ir sūkurio kraštas vos vos
užkabina Šventają. Nida yra arčiau Rygos(sūkurio ašies), todėl čia daugiau vėjo.

Pagrindinis minusas - akmenuotas pliazas.
Kiti įpatumai. Yra medinis bangolaužis, gana gilu, tačiau dėl šitos
priežasties vadnuo prie kranto kur kas lygesis nei LT.
Mažai žmonių, didelės pievos iškart už kopos. (Žolėse kartais mėtosi spygliuota viela !!!)
Smagi vieta.

kur kaituoti? (Dusia)

„Dusia“


Vėjas:Visos kryptys.
Info:
Trijų ežerų grupė Alytaus rajone.
Ežerai tinkami kaitavimui.
Pakrantėje auga medžiai, yra vietos pasikelti kaitams. Nera labai gilu šalia
kranto. Pagal vėjo kryptį galima rinktis ir tinkamą krantą.

kur kaituoti? (Panevėžys)

Stetiškių aerodromas (Panevėžys)
Panevėžio žiemos jėgos aitvarų sportininkų susibūrimo vieta.

Tinka visos vėjo kryptys.
Ypatybės: labai lygus laukas, nėra aukštų žolių. Pietvakarinėje lauko dalyje yra griovys

kur kaituoti? (Pajūrio zona)

Drėverna, Ventainė, Ventės Ragas
Vejas: N, NW, W,SW,S, į Nidą tinka NE, E, SE
Info:

Idealiausios vietos Lietuvoje mokintis kaituoti.
Pliusai. NEGILU, beveik kilometrą į marias, MAŽOS BANGOS, VĖJAS STIPRESNIS IR LYGESNIS nei pajury. Vyrauja tos pačios vėjo kryptys kaip ir prie jūros. Daug žolėtų pievų ir vietos.

Ventainėje galima apsistoti. Kiek sudetingiau pasikelt kaitą.
Ventės rage yra betoninis molas ir jau visai netoli Rusijos siena.

Kitoje marių pusėje NIDA, PREILA, PERVALKA ir JUODKRANTĖ. Galima daryti downwindą. Esant skersvėjiniam downwindui galima susidurti su užuovėjos problema visai netoli Neringos kranto. Tačiau kaip rodo praktika, nuplaukti tikrai įmanoma.

Downwind - angl. k. - pavėjui; "downwind'as" - pavėjinis plaukimas.

Juodkrantė

Vienas universaliausių spotų Lietuvoje. Tinka visos vėjo kryptys.

Iš Baltijos jūros pusės
N, NW, W, SW, S
Iš Kuršių marių pusės
N, NE, E, SE, S

Iš Rėzos gatvės sukti į Kalno g., šalia "Gintaro" poilsio namų ir vandenvietės važiuoti miško keliuku link juros, nuvažiavus nuo kalno sukt į dešinę ir parkuot mašiną aikštelėje. Iki juros lieka ~100 m.

Jūros pusėje paprastai kaituojama "pietinėje" pliažo pusėje (nidos kryptimi) nuo mažojo gelbėtojų posto.
Tiek dėl persirengimo kabinų ir poilsiautojų, kurių šioje dalyje žymiai mažiau , tiek dėl kiek platesnio pliažo.
Kaita galima nuleidinėt prie pat masinų stovėjimo aikštelės.. perlipus per kopą yra pliažinis futbolo stadionas su užuovėja.
Vasara - Alus ir gelbėtojai mazdaug uz 300- 500 metrų nuo spoto Gelbetojų stoties pastate ir kavinėje "Dumas" .

Marių pusėje kaitų pakelimui tinka futbolo stadionas šalia molo, netoli kavinės "Sorrento", "Villa vita".
Galima privažiuot automobiliu tiesiai prie krantines, pasukus iš Rėzos gatvės į "pesčiūjų" takus link stadiono.
Nelabai patartina vieta pradedančiajam, trukdo krantinėje įrengti šviestuvai ir keli medžiai. Betonine krantinė, akmenuota priekrantė.
Įlipus į vandenį - dugnas kietas ir smelėtas. Atkreipti dėmesį į mariose esančius tinklus ir kartis prie jų. Šalia "Sorrento" ir "Villa vitos" yra dvi vietos nuleisti motorinėms valtims. Į pietus nuo stadiono smelėta įlanka. Į šiaurę jachtų molas, už kilometro uostelis. Jei yra pagalbininkas galima kaitą išlipus krantinėje esančiomis kopetėlemis nuleidinėti uoste, arba pievoje tarp žibintų.

Žiemos metu tinka užšalusios marios. Visus metus veikia kavinė "Villa Flora".

Nida
Jūros pusė
N, NW, W, SW, S
Marių pusė
N, NE, E, SE, S

Nidoje galima kaituoti tiek jūroje, tiek mariose - vis dėlto kiekvienai vietai tinka skirtingos vėjo kryptys. Marių pusėje kaituojama iš jachtklubo. Yra smėlėtas pliažas, yra vietos pasikelti aitvarams. Negilu netgi toli nuo kranto. Yra ilgi molai. Saugotis žvejų tinklų, kurių yra pakankamai daug.

Jūros pusėje galima kaituoti visur.

„Nafta“

Vėjas: Visos vėjo kryptys.
Metų laikas: Žiema

Info:
30 km nuo Klaipėdos, Kryžkalnio kryptim, ties Vėžaičių antru viaduku po
dešine yra vieta, kur verslininkai pumpuoja naftą ir kiaurą parą dega fakelas. Visai šalia pavažiavus apie 1 km nuo autostrados keliuku link naftininkų yra kalva ir laukas. Šis laukas yra tinkamas kaitavimui. Čia kartais renkasi Klaipėdos kaiteriai.

kur kaituoti? (Šiauliai)


Rekyvos ežeras(Šiauliai)
Vienas iš geriausių ežerų, tinkamų jėgos aitvarams.
Rekyvoje yra dvi vietos, kuriose renkasi kaiteriai. Pirmoji, "pievelė"(raudona rodyklė), ji yra arčiau Šiaulių Jachtklubo. Šiai vietai tinkamos vėjo kryptys: NW, W, SW, W.
Ypatybės: akmenuotas dugnas, didelis gylis. Kartais ant pievos būna stiklo šukių, atsargiai nuleidinėkite aitvarus. Daug vietos, pieva.

Antroji vieta, "smėliukas", kuri yra šiaurinėje ežero pusėje. Tinkančios kryptys: SW S SE ESE.
Ypatybės: smelėtas dugnas, mažas gylis, nedaug vietos pakelti aitvarus. Krantas kieto smėlio, apaugęs krūmais.

kur kaituoti? (Vilnius)

„Paluknys“

Vėjas: S, N, E.
Metu laikas: žiema
Info:
33 km į kairę nuo Vilniaus.
Aodromas.
Pagrindinis pliusas - garantuotai nupjautas pakilimo takas. Yra vėjarodės.
Jei yra sniego smagi vieta.
Kiek įdomiau čia su vėju.
Neblogai prapučia pietų ir šiaurės vėjai, lauko vidury Rytai.
Paprastai vėjas nelygus, lauko kraštuose "sėda".
Kad nesinešt kaitų į lauko vidurį, nuo angarų lauku galima privažiuoti iki pietrytinio miško kampo, čia kažką stato.
Tai verta daryt, nes lauko vidury vėjas vienareikšmiškai stipresnis.

"Lygainiai"
Lygainiai
Metų laikas: Žiema
Vëjas: Visos kryptys, gal kiek mažiau tinka N.
Info:
Nežinia, kaip vasara čia su kaitavimu ir koks ežerėlio dugnas.
Tikriausiai esant geroms sąlygoms tai tinkama vieta, ypač jei gyveni Vilniuje ir tikrai labai labai norisi nevažiuot toli... :)
Žiema čia tikrai smagu, kai yra pakankamai sniego.
Informacija paprasta, „23“ km važiuojant Varėnos/Marijampolės kryptim,
nuo Vilniaus į kairę.

kur kaituoti? (Kaunas)

„Aleksoto Aerodromas“

Vėjas: Tinka visos vėjo kryptys.
Metu laikas: žiema
Info:
Pagrindinis minusas - vėjas gūsiuotas ir su turbulencijom nuo aplinkinių medžių bei pastatų. Lauko kokybė tikrai nebloga.
Dėmesio : Pagrindinis susitarimas su oro uosto direkcija, kad KAITUOJAMA TIK PAVĖJUI NUO PAKILIMO TAKO!
Taip sutarta, kad nenuneštų besileidžiančiam lėktuvui ant nosies.
Mėgsta rinktis parasparnininkai.
Tinkama vieta mountainbordams(MTB).
Pliusas – vieta beveik miesto centre.

„Kauno marios“
Vejas: E, W, SE,SW, NW, NE kiek mažiau S, N
Info:
Kaitavimui tinka žiema.
Pagrindinis minusas - nelabai kur yra pasikelti kaitų vasaros metu, plius vasara vanduo tikrai nekoks.
Tinka beveik visi vejai. Paprastai startuojama iš „Jachtklubo vartų“
Kyšulio.
Privažiuoti pro Pažaislio ir Kauno HES‘o puse.
Nelabai kaiterių mėgstama vieta. Vėjas šalia kranto dažniausiai nelygus. Tačiau žiema atsiveria tikrai didelis plotas kaitavimui.

„Lampėdis“


Vėjas: E, W
Info: Tvenkinys Nemuno slėnyje. Žiema ir vasara labiausiai tinka rytų ir vakarų
vejas. Nepatartinas spotas vasara pradedantiesiams. Gana gilu. Kaituojant
vakarinėje tvenkinio dalyje yra šiek tiek vietos pasikelti kaitams.
Vietomis pakrantėje auga krūmai.

„Šovinių gamykla“

Vėjas: visos kryptys
Metų laikas: žiema
Info: gana didelio ploto pievos tarp šovinių gamyklos, Romainių ir Via baltikos.
Jei laukai nupjauti tikrai smagi vieta kaitavimui.

Laukai šalia „Factor“ degalinės


Vėjas: Tinka visos vėjo kryptys.
Metu laikas: žiema
Info:
žieminė vieta kaitavimui netoli miesto. Ražiena. Važiuojant nuo Marijampolės link Kauno, pravažiavus "FACTOR" degalinę pirmas keliukas į dešnę. Juo pavažiuoti dar 300 metrų. Minusas - yra keli nemaži medžiai šalia kelio.
Vėjas gūsiuotas, bet ne toks gūsiuotas kaip aleksoto aerodrome.
Lauko vidury savotiška įduba. Paprastai čia vėjas sustiprėja.
Kitoje greitkelio pusėje taip pat ražiena.

kur kaituoti? (Elektrėnai)

Elektrėnų Marios – „Betonkė“
Betonke
Vėjo kryptys: Labiausiai tinka S, SW,SE kiek mažiau W,E
Info:
Pavadinimas pasako, kad čia betoninė krantinė šalia kurios esančioje aikštelėje paprastai keliami ir nuleidžiami kaitai, parkuojamos mašinos. Tikrai ne pačios maloniausios sąlygos kait startui. Visiškai nepatartina pradedantiesiams. Tinka tada, kai nekaituojama „Krūmuose“.

Elektrėnų Marios - „Iškyšulys“
Iškyšulys
Vėjo kryptys: Labiausiai tinka N, NW, kiek mažiau W, S
Info:
Vieta prieš „Pievas“. Vasara čia burlenčių megėjai mėgsta įsirengti stovyklavietes. Yra privažiavimas kemperiams. Pakrantė paprastai šiek tiek apaugusi vandens meldais ir panasiom ilgom žolėm, medžiai arti kranto linijos. Vietos pasikelti kaitams praktiškai nėra. Atplaukti su pakeltu kaitu iš pievų įmanoma, bet rinktis kaip spoto kaitavimui vienareikšmiškai nepatartina.

Elektrėnų Marios - „Pievos“
Pievos
Vėjo kryptys: Labiausiai tinka N, NW, kiek mažiau W, S
Info:
„Pievos“ - Kaitavimui patogiausias Elektrėnų marių spotas. Gana nemaža erdvė kaito pasikelimui.
Pučiant šiaurės krypčių vėjui, krantai tarp "Pievų" ir "Iškyšulio" sudaro savotišką susiaurėjimą ir šioje vietoje vėjas paprastai būna metru ar dviem stipresnis nei "Krūmuose" ar "Betonkėj". Keliant ir nuleidžiant kaitus reikia atkreipti dėmesį į įvairias laužavietes, stiklo šukes ir panašius atributus, kurių čia visgi yra.

reikalingas inventorius

Pirmiausia žinoma reikės jėgos aitvaro ir visų jo sudėtinių daliu :)
Pačio aitvaro
Lentos
Baro
Hidrobatų
Marškinėlių
Liemenės
Hidrokostiumas
Pirštinės
Akiniai
Šalmas











kiteboarding'o istorija



Kinai jau 13 amžiuje pradėjo naudoti aitvarų traukiamąja jėgą.1800 metais George Pocock pradėjo naudoti didesnio dydžio aitvarus varyti vežimus sausumoje bei laivus vandenyje, naudojant 4-stropų kontrolės sistema - ta pati valdymo sistema pagrinde naudojama šiuo metu kiteboardinge. Taip pat buvo pastebėta galimybe judėti į vėją su vežimu bei laivu. Buvo ketinama pakeisti arklių traukiamąją jėga į aitvarų, nes tuo metu arkliai buvo apmokestinti mokesčiais.
1903 metais aviacijos pionierius Samuel Cody sukūrė "žmogų kelianti aitvarą" bei sėkmingai kirto Anglijos kanalą nedideliu laivu traukiama jėgos aitvaro.
70-tųjų gale buvo sukurtos aitvaro stropos (kaitą laikančios virvės) iš Kevlaro vėliau Spectra , tai padidino jėgos aitvaro kontrolę nes lyginant su paprastom virvėm jos turi žymiai didesni standumą traukiant.1978, Ian Day's Tornado katamaranas traukiamas jėgos aitvaru "FlexiFoil" pasekė 40km/val greitį.80taisiais buvo sėkmingai kombinuojamas kaitas su kanojomis, ledrogėmis, kalnų slidėmis, vandens slidėmis bei riedlentėmis.

70-tųjų gale- 80-tųjų pradžioje du broliai Bruno Legaignoux ir Dominique Legaignoux iš Prancūzijos sukūrė bei už patentavo pirmą pripučiamą jėgos aitvarą naudojama kaitboardingui. Nuo to laiko tokia konstrukcija naudoja dauguma kompanijų gaminant jėgos aitvarus.1990 kite buggying'o pionierius Peter Lynn pradėjo naudoti modernius parafoil kaitus važinėtis specialiai tam sukonstruotais vežimėliais. Kite buggying'as greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje, 1999 metais buvo parduota daugiau kaip 14,000 buggiu.
Modernius jėgos aitvarus lygiagrečiai kuria Roeseleriai iš JAV bei Legaignoux iš Prancuzijos. Bill Roeseler Boeingo aerodinamkas ir jo sūnus Corey Roeseler patentuoja "KiteSki" sistemą kurią sudaro vandens slidės ir dviejų stropų delta stiliaus kaitas kontroliuojamas baro bei gervės-stabdžių sistema. KiteSki sistema pardavime pasirodė 1994 m. KiteSki turėjo primityvią pakėlimo sistema iš vandens bei galėjo kilti į vėją. 1995 metais Corey Roeseler apsilankė pas Peter Lynn Naujojoje Zelandijoje Clearwater ežere bei demonstravo greiti, balansą, bei kilimą į vėją.
1996 m. Laird Hamilton ir Manu Bertin pirmieji pradėjo populiarinti kitesurfingą Havajų Maui pakrantėje.
1997 m. broliai Legaignoux sukūrė bei pardavė "Wipika" kompanijai kaitą turinti pripučiamas pūsles bei tinklainės parišimo sistema kuri leido aitvarui lengvai kilti iš vandens. Bruno Legaignoux tęsė bow kaito kūrimą bei bandymus, daugelis kompanijų vėliau įsigijo licencijas šio dizaino kaitams gaminti.
1998 m. kiteboardingas tampa pilnaverčiu sportu bei atsidaro keletą jėgos aitvarų mokyklų. Pirmosios varžybos įvyko 1998 m. Rugsėjo mėn. Maui saloje, Flash Austin laimėjo šias varžybas.[3]
1999 metais vienakryptės lentos atkeliavusios iš burlenčių ir banglenčių sporto tapo dominuojančios kiteboardinge. Nuo 2001 m. wakeboard stiliaus dvipusės lentos vis labiau populiarėja.Rugsėjo 18 2008 m. per "Luderitz Speed Challenge"[8] Namibijoje, kitesurfingas tampa greičiausiu burlaiviu ant vandens.
"World Sailing Speed Record Council"[9] (WSSRC) įteisintas greitis pasiektas Robert Douglas iš USA 49.84 knotai (92.30kmph). Keliomis dienomis vėliau Spalio 3, 2008, Sebastien Cattelan iš Prancūzijos peržengė 50 knotų ribą su kitesurfingu bei (WSSRC) įteisino 50.25 knotų 93.08 kmph greitį. Sekančia dieną Spalio 4d. 2008m. Alex Caizergues iš Prancūzijos nustato naują rekordą 50.57 knotų 93.66 kmph greitį. Nuo šios dienos tai yra absoliutus burlaivių ant vandens pasaulio greičio rekordas.
Jėgos aitvarai į Lietuvą atkeliavo prieš 10 metų. 

pradžia

Aš esu Gita Guogytė, Kūno kultūros akademijos studentė. Šioje svetainėje sužinosite daug dalykų apie jėgos aitvarus (kaitus). Apie reikalingą inventorių, techniką. Jėgos aitvarai: jėga - galybė, stiprybė, aitvaras – įrenginys vėjo pagalba besilaikantis ore. Taip - būtent šie žodžiai gerai apibūdina šį sportą. Tai pilnas adrenalino, jėgos, laisvės pojūčio užsiėmimas kiekvienam. Tai galimybė pakilti kelis ar net kelias dešimtis metrų į orą vėjo pagalba. Daugelis kiekvieną pasiplaukiojimą pavadina, kaip išsigelbėjimu nuo kasdienybės, nuo rutinos, tai daug ką pasako.   
Kas yra jėgos aitvaras ir kaip jis veikia?
Jėgos aitvaras paprastai yra aerodinaminės formos sparnas pagamintas iš aukštos kokybės medžiagos ir valdomas valdymo rankenomis. Vairuojant ir manevruojant aitvarą valdymo lynais generuojama skirtingo dydžio jėga. Kai aitvaras prisipučia jo aerodinaminės formos verčia jį judėti pirmyn ir kelti.
Valdymo lynai laiko aitvarą atitinkamu kampu prieš vėją, taip pasiekimas aitvaro judėjimo greitis bei galia. Kuo didesnis kaitas, arba kuo greičiau aitvaras juda, arba kuo stipresnis vėjas, tuo sukuriama didesnė traukos jėga. Kaituotojas, kuris valdo aitvarą prisiima visą atsakomybę už savo ir kitų saugumą skraidymo metu. 
Kas yra vėjo langas?
 Vėjo langas - tai zona, kurioje aitvaras skraido nepakeldamas kaituotojo į orą. Manevruojant kaitą šiame lange generuojama įvairaus dydžio jėga ir skirtinga judėjimo kryptis. Jėga dramatiškai sumažėja aitvarui priartėjus prie šio lango ribų. Jeigu neesate tikras, kokio stiprumo jėga generuojama, saugiausia aitvarą paleisti.
Power Kite – jėgos arba traukos aitvaras. Toks aitvaras skirtas tam, kad galėtų generuoti reikšmingą trauką. Jeigu pagrindine aitvaro savybe laikytume trauką, tuomet žemės ir vandens aitvarai generuojantys ją juntamai, galėtų būti priskiriami  Power Kite kategorijai. Tačiau žmonėse labiau įprasta yra aitvarų klasifikacija pagal jų panaudojimą ir iš to kilusius aitvarų sporto pavadinimus.
Land Kiting – aitvarų sporto atmaina vienijanti ratuotas kaitavimo ant žemės sporto priemones ir rūšis. Šios jėgos aitvarų sporto rūšys paplitimą įgavo gerokai anksčiau nei kaitavimas ant vandens (angl: kiteboarding, kitesurfing).
Kite Landboarding – kaitavimo ant žemės sporto atmaina, kur jėgos aitvaro pagalba yra traukiamas skateboard‘as ginkluotas specialiais ratais ir apkaustais (angl: landboard).



Kite Buggying, arba buggy kiting – kaitavimo ant žemės sporto atmaina, kur jėgos aitvaro yra traukiamas specialus triratis vežimėlis (angl. buggy). Jais važiuojama kietu žemės paviršiumi. Šie sportai labai artimi kiteboarding’ui, kitesurfing‘ui ir snowkiting‘ui ir yra tiek pat patrauklūs ir suteikia didžiulę adrenalino dozę. Kartu tai vienintelės kaitavimo rūšys kuomet kaituoti galima tiek vasarą, tiek žiemą.


Kam paprastų, vienos stropos (virvelės) aitvarų jau nebeužtenka, kam jau pabodo leisti sportinius dvistropius aitvarus,- tam jau atėjo pats laikas išbandyti jėgos aitvarus. Jėgos aitvarai tai puikus užsiėmimas laisvalaikiui, be to, tai ir greitai populiarėjanti sporto rūšis.